Aby leasing samochodu mógł być podatkowo traktowany jako operacyjny, musi spełniać następujące warunki:
- Kontrakt musi być zawarty na czas oznaczony.
- Okres, na jaki jest zawarta umowa, musi obejmować minimum 40% normatywnego okresu amortyzacji podatkowej.
- Suma ustalonych w umowie leasingu opłat – uwzględniając opcjonalną cenę zakupu – odpowiada co najmniej wartości początkowej nabytego pojazdu.
W ramach leasingu operacyjnego, w przeciwieństwie do wynajmu, wszystkie koszty dotyczące użytkowania stanowią koszty uzyskania przychodu leasingobiorcy. Niepodatkowe koszty amortyzacji i ubezpieczenia, dotyczące przekroczenia limitu wartości inwestycji powyżej 20000 EUR, są administrowane przez leasingobiorcę.
- Nie ma konieczności prowadzenia książki przebiegu pojazdu.
- Nie ma konieczności ewidencji aktywa w księgach leasingobiorcy – samochód jest amortyzowany przez leasingodawcę.
- Leasing operacyjny daje opcję zakupu samochodu po cenie znanej na moment rozpoczęcia transakcji.
- Leasing operacyjny pomaga w zapewnieniu płynności – w związku z faktem, iż jest on naliczany od poszczególnych rat z osobna, nie ma konieczności jednorazowego płacenia go w całości na początku umowy.
Regulacje dotyczące podatku VAT są analogiczne dla samochodów użytkowanych w ramach leasingu operacyjnego oraz innych typów umów. W przypadku, gdy samochód użytkowany jest wyłącznie dla celów działalności gospodarczej, VAT naliczony można w całości odliczyć. W przypadku, gdy jest on użytkowany zarówno dla celów gospodarczych oraz innych, odliczenie przysługuje w wysokości 50%.