WRITTEN BY
Business Lease
15.6.2021

Podróż samochodem na wakacje. Co z obostrzeniami dotyczącymi COVID-19?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby ograniczyć podróże po Europie do tych koniecznych. Mimo tego, rządy wielu państw łagodzą obostrzenia, co zachęca turystów do podróży po Starym Kontynencie. Jednak samo zmniejszenie restrykcji nie jest równoznaczne z ich zniesieniem. Oznacza to, że planując zagraniczne wakacje, warto dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w danym państwie i jakie są tego konsekwencje. Wszystko po to, aby uniknąć rozczarowania, mandatu czy przymusowej kwarantanny. Zapnij pasy i zaczynamy!

Restrykcje COVID-owe

Komisja Europejska w czerwcu 2020 roku uruchomiła portal Re-open UE. Strona pomaga podróżującym i turystom w bezpiecznym przemieszczaniu się po terenie Unii Europejskiej, zachowując przy tym niezbędne środki ostrożności w zakresie zdrowia. Dzięki temu, sprawdzisz aktualne dane epidemiologiczne oraz środki ostrożności wymagane przez poszczególne państwa. Na granicach pojawia się konieczność wypełnienia kwestionariuszy. Załącza się do nich zdjęcia samochodu czy numer rejestracyjny, a także inne dane, jak np. cel podróży (wyjazd służbowy lub turystyczny). Warto być przygotowanym na tego typu kontrole i konieczność wypełnienia lub udzielenia kilku niezbędnych informacji.Sprawdź także, jak wyglądają obostrzenia w miejscu wakacji. Czy będziesz mógł rozkoszować się klimatem śródziemnomorskich wysp wieczorami, czy raczej nie będzie to możliwe? W wielu państwach obowiązują zakazy opuszczania domów w określonych godzinach. Dla przykładu, Francja ów przepis zmieniła, przesuwając godzinę z 19 na 21. Wszystkie wytyczne mają realny wpływ na Twój komfort. Sprawdź, jakie obostrzenia lub zalecenia obowiązują w regionie, do którego się wybierasz, aby uniknąć mandatu, czy zatrzymania przez funkcjonariuszy. W końcu wyjazd lepiej zapamiętać z pięknych widoków, dopisującej pogody i smacznego jedzenia, prawda?

Kierunek Niemcy!

Nasi zachodni sąsiedzi wpisali Polskę na „zieloną listę” już pod koniec maja. Mimo tego obowiązują pewne ograniczenia, które różnią się dla osób podróżujących samochodem i samolotem.Wybierając się w podróż samochodem czy to w celach służbowych, czy turystycznych, nie musisz okazywać testu na koronawirusa. Znika także konieczność odbycia kwarantanny i nie trzeba wypełniać formularzu lokalizacji.Aktualne informacje dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Słowacja wita gości z Polski

Południowi sąsiedzi wprowadzili zmiany dotyczące zasad wjazdu dla Polaków, które weszły w życie 14 czerwca. Kwarantanna nie została całkowicie zniesiona, ale negatywny wynik testu na obecność koronawirusa rozwiązuje tę niedogodność. Jeśli masz poświadczenie o przejściu choroby w ostatnich 180 dniach lub dysponujesz dokumentem potwierdzającym otrzymanie pierwszej dawki, możesz być spokojny, choć jest jedno „ale”.W tym ostatnim wypadku, od otrzymania pierwszej dawki szczepionki a podróżą, nie może upłynąć więcej niż 21 dni. Osoby po drugiej dawce są zwolnione z kwarantanny, jeśli od ostatniego szczepienia nie minęło 12 miesięcy. Pozostali podróżujący, którzy nie są zaszczepieni lub nie zaliczają się do grona ozdrowieńców, będą musieli spędzić 14 dni na kwarantannie w warunkach domowych lub w hotelu.Pamiętaj! Przed wjazdem na Słowację należy wypełnićformularz rejestracyjny.Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Do Czech wjedziesz bez problemów

Resort spraw zagranicznych Czech podał listę 5 państw, które zostały oznaczone kolorem zielonym i wśród nich znalazła się Polska. Oznacza to, że możesz wjechać na teren naszych południowych sąsiadów bez żadnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Warto podkreślić, że w podróży transportem zbiorowym konieczne są testy lub wylegitymowanie się zaświadczeniem o szczepieniu.Aktualne informacje znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Hvala ti Hrvatska! Wakacje w Chorwacji

Jeśli planujesz zobaczyć w tym roku perłę Adriatyku (Dubrownik), to jest ku temu dobra okazja. W Chorwacji zaczął się sezon wakacyjny i nie napotkasz tam na żadne ograniczenia w podróżowaniu, nie trzeba też odbywać kwarantanny.Przy przekraczaniu granicy należy okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na obecność koronawirusa. Wyniki nie mogą być starsze niż 48 godzin, licząc od momentu pobrania materiału do badania. Nawet jeśli wyruszysz z Helu i zatrzymasz się po drodze na nocleg, to dojedziesz do granic Hrvatski, zanim test straci ważność.Wspomniane wyżej obowiązki nie dotyczą m.in. osób zaszczepionych, podróżujących tranzytem i ozdrowieńców.Aktualne informacje znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Corrida musi poczekać - Hiszpania

Polski rząd odradza wyjazdy do Hiszpanii, chyba że jest to konieczne (służbowo). Sytuację epidemiologiczną i zmieniające się obostrzenia, warto śledzić na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ). Jeśli jednak zdecydujesz się zobaczyć słoneczną Katalonię lub regiony winne, jak Galicja czy Kraj Basków, musisz spełnić kilka warunków.Od 7 czerwca 2021 roku, podróżujący do Hiszpanii muszą wypełnić formularz sanitarny (dostępny na stronie www.spth.gob.es) i przedłożyć jeden z dokumentów:

 • zaświadczenie potwierdzające przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19,
 • zaświadczenie o negatywnym wyniku na obecność SARS-CoV-2 - respektowane będą zaświadczenia wydawane w ciągu 48 godzin przed przylotem do Królestwa,
 • zaświadczenie o przebyciu COVID-19.

Lokalne władze akceptują testy: RT-PCR, RT-LAMP i TMA. Wynik powinien zawierać szczegółowe informacje w tym datę wykonania i dane umożliwiające identyfikację tej osoby.Sytuacja na Półwyspie Iberyjskim jest dynamiczna i zmienia się w zależności od sytuacji epidemiologicznej na świecie. Przed wyjazdem sprawdź aktualne wytyczne na stronie MSZ.

Zadbaj o bezpieczeństwo, czyli jak przygotować pojazd?

Jazda autem po terenie zabudowanym różni się od dłuższych tras. Samochód pracuje z innymi obciążeniami, podobnie jak kierowca. Jeśli na co dzień dojeżdżasz tylko do pracy i po zakupy, wiedz, że na trasie spotkasz się z innym rodzajem jazdy.

Garść statystyk drogowych

Policyjne statystyki pokazują, że w okresie letnim odnotowuje się najwięcej wypadków i kolizji. W 2020 roku zginęło na drogach 2.480 osób, a rannych zostało 26.456 osób. Liczby te są niższe w porównaniu do 2019 roku, gdzie zginęło 2.909 osób, a obrażenia odniosło 35.477 osób. Statystyki poprawiły się ze względu na pandemię, która przyczyniła się do zmniejszenia natężenia ruchu.Z raportu firmy TomTom o zakorkowaniu polskich miast wynika, że ruch w nich spadł zauważalnie. W Poznaniu o 30%, Warszawie o 22%, Krakowie o 20%, a także w aglomeracji katowickiej o 16% czy Trójmieście o 12%. Sytuacja w miastach, chociażby ze względu na pracę zdalną może zmienić się nieznacznie. Jednak poluzowanie obostrzeń sprawiło, że wiele osób zamierza wyruszyć na wakacje własnym transportem. Oznacza to, że na drogach i autostradach trzeba się spodziewać wzmożonego ruchu.

Jak przygotować samochód do drogi?

Przed wyjazdem sprawdź obowiązkowe wyposażenie auta, do którego zalicza się trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Przepisy drogowe w Polsce zobowiązują kierowców do ich posiadania, a policja często zwraca uwagę na obecność tego ekwipunku w samochodzie. Przydatne będą także: zestaw kluczy, linka holownicza, latarka, kamizelki odblaskowe (dla każdego pasażera) czy lewarek.

Sprawdź opony

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach. Uwzględnij zalecenia producenta, który podaje parametry dostosowane do danego obciążenia. Czteroosobowa rodzina z wypchanym walizkami bagażnikiem i rowerami na dachu to dużo większe obciążenie niż wyjazd po zakupy w weekend. Odpowiednio ustawione ciśnienie to bezpieczniejsza podróż, lepsza przyczepność i zwykle mniejsze spalanie. Poza ciśnieniem pamiętaj o weryfikacji głębokości bieżnika i ogólnej kondycji opon. Być może to dobry czas, aby trzy, czteroletnie ogumienie wymienić na nowe. Nie zapomnij zerknąć, jak wygląda „dojazdówka”.

Czy wszystkie światła są sprawne?

Sprawdź, czy wszystkie światła są sprawne i wymień przepalone żarówki. Co ważne, pamiętaj o prawidłowym ustawieniu wysokości wiązki. Jeśli jedziesz wieczorem na światłach drogowych, a kierowcy z naprzeciwka sygnalizują coś światłami, to wiedz, że warto sprawdzić ten parametr. Wszystko dlatego, aby nie razić mijanych kierowców. W końcu sam też nie lubisz takich sytuacji, prawda?

Płyny eksploatacyjne, filtry, klimatyzacja i wycieraczki

Napełnij zbiornik płynu do spryskiwaczy. Jeśli znajdzie się wolne miejsce, zabierz ze sobą dodatkową butelkę. Nigdy nie wiadomo co spotka Cię na trasie (i gdzie zaprowadzi nawigacja), a więc dobrze mieć komfort i zapasowy baniak z przydatną cieczą.Nawet jeśli regularnie wymieniasz olej silnikowy, nie zaszkodzi, abyś sprawdził jego poziom przed wyjazdem. Czasami może się zdarzyć, że pobór był większy niż zwykle, co wymagać będzie uzupełnienia. Warto też wspomnieć o większym zużyciu w serwisie podczas najbliższego przeglądu.Sprawna klimatyzacja to skarb, który docenią wszyscy podróżujący. Jej brak powoduje zmęczenie i rozdrażnienie, co nie sprzyja ani atmosferze w samochodzie, ani bezpieczeństwu na drodze.Filtr powietrza wyłapuje zanieczyszczenia, ale gdy jest zabrudzony, jego skuteczność spada. Przed wyjazdem upewnij się, że jego stan jest akceptowalny, a jeśli masz co do tego wątpliwości, zastąp go nowym. W ten sposób powietrze wewnątrz pojazdu będzie czyste.Wycieraczki to kolejna mała, ale równie istotna rzecz, która wpływa na bezpieczeństwo. Latem zdarzają się burze i ulewne deszcze. Podróżując w takich warunkach, urządzenie musi zbierać wodę i nie pozostawiać smug. Gdy tak się nie dzieje, znacznie pogarsza się widoczność. Nagłe hamowanie na autostradzie samochodu przed Tobą lub próba wyprzedzenia auta, które zwolniło, może skończyć się tragicznie. Często do wyeliminowania tego problemu wystarczy komplet nowych piór. Docenisz je przy okazji pierwszych, intensywnych opadów.

Apteczka samochodowa - co powinna zawierać?

Podróżując po Europie, możesz dostać mandat za brak apteczki. W większości krajów Unii Europejskiej, obowiązują wytyczne zgodne z normą DIN`13164, które ustalił Niemiecki Instytut Norm. Dotyczą one wyposażenia apteczki pierwszej pomocy w samochodach.Co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej?

 • 1 x opakowanie plastrów o wymiarach 10 x 6 cm,
 • Plaster o długości 5 cm i 2,5 cm szerokości,
 • Opatrunek indywidualny G,
 • 2 x chusta opatrunkowa 60 x 80 cm,
 • 2 x chusta trójkątna 96 x 96 x 136 cm,
 • 2 x chusteczki dezynfekujące,
 • Nożyce 14,5 cm,
 • Koc ratunkowy 160 x 210 cm,
 • Ustnik do sztucznego oddychania,
 • Instrukcja udzielania pierwszej pomocy i wykaz telefonów alarmowych,
 • 3 x opatrunek indywidualny M,
 • 2 x bandaż elastyczny 6 cm,
 • 3 x opaska elastyczna 8 cm,
 • 3 x kompres 10 x 10 cm,
 • 4 x rękawiczki jednorazowe winylowe.

Chusty oraz opatrunki muszą być sterylne. Produkty powinny być atestowane i certyfikowane oraz spełniać najwyższe normy jakościowe CE. Ważna jest zawartość apteczki, a także jej wygląd. Powinna być w kolorze jaskrawej czerwieni lub barwie pomarańczowej, aby łatwo ją znaleźć. Najlepiej, gdy jest wykonana z wytrzymałego materiału, odpornego na wodę i działanie innych czynników zewnętrznych. Pamiętaj, aby cyklicznie sprawdzać jej wyposażenie i uzupełnić braki, a także pozbyć się wyposażenia, które straciło ważność.

Ubezpieczenie za granicą

Polskie OC samochodu od 1 maja 2004 roku obejmuje zdarzenia, do których doszło na terenie całej Unii Europejskiej, Islandii, Chorwacji, Norwegii oraz Szwajcarii. Nie brakuje bardziej egzotycznych kierunków jak Wyspy Normandzkie, Gibraltar, wyspa Man czy Wyspy Owcze. W razie wypadku na terenie któregoś z ww. państw, należy udostępnić poszkodowanemu wszystkie dane umożliwiające identyfikację. Ubezpieczenie powinno zawierać datę ważności, a także nazwę i adres zakładu ubezpieczeń. Jeśli to Ty będziesz poszkodowany, procedura wymiany informacjami wygląda identycznie. Po powrocie do kraju, trzeba skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK), które na podstawie zebranych danych sprawcy wskaże tzw. reprezentanta ds. roszczeń. Jest to osoba, do której należy kierować żądania.Z kolei Zielona Karta przyda się m.in. podczas wyjazdu na Ukrainę, do Iranu, Izraela czy Turcji. O ubezpieczenie i jego zakres warto zatroszczyć się wcześniej. Istnieje możliwość wykupienia OC i AC na pewien okres np. 1 miesiąc. Jeśli planujesz częstsze wyjazdy, sprawdź rozwiązania na 12 miesięcy. Warto wiedzieć, że Rosja nie honoruje Zielonej Karty, ale przy granicy istnieje możliwość wykupienia stosownej polisy u agentów ubezpieczeniowych.

Przepisy i obowiązki drogowe w Europie

Jednym z obowiązków kierowców podróżujących europejskimi drogami, jest konieczność posiadania wspomnianej już apteczki. Przepisy i obowiązki w poszczególnych państwach mogą się nieznacznie różnić. Dobrze wiedzieć, gdzie np. nagrywanie kamerą samochodową jest zabronione. Jeśli wybierasz się do Chorwacji, a Twoja trasa wiedzie przez Austrię, musisz pamiętać, że używanie wideorejestratora jest zabronione, a jego posiadanie nielegalne. Złamanie przepisu to grzywna w wysokości 10.000 euro, a za recydywę 25.000 euro. Portugalia również zabrania korzystania z tego typu urządzeń.W Niemczech nie można umieszczać nagrań w mediach społecznościowych, chyba że twarze i tablice rejestracyjne będą zasłonięte. We Francji kamera nie może zakrywać widoku na drogę, a nagrań nie można umieszczać w sieci. W Belgii można rejestrować obraz, ale tylko dla celów prywatnych. Nagranie nie może być dowodem w sprawie. Wybierając się w określone zakątki Europy, upewnij się, że wideorejestrator jest akceptowany, a jeśli jest inaczej, najlepiej zostaw go w domu.

Ograniczenie prędkości

O ile autostrady w Niemczech są niemal wolne od ograniczeń (zalecana prędkość 130 km/h), to w reszcie Europy takie obowiązują. W Hiszpanii na tego rodzaju trasach nie pojedziesz szybciej niż 120 km/h, a w Niderlandach tylko 100 km/h. Prędkości różnią się także w terenie zabudowanym i poza nim. Odpowiednie przygotowanie informacji, powinno ustrzec Cię przed przypadkowym mandatem.

A więc w drogę!

Podróż samochodem na wakacje to dla jednych przyjemność, a dla innych kwestia bezpieczeństwa. Niezależnie od motywacji do podróży warto się odpowiednio przygotować. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie, a także sprawdź pojazd pod kątem technicznym. Sprawne auto pozwoli uniknąć problemów, których załatwienie w obcym państwie może być trudne, czasochłonne i kosztowne.Pamiętaj, że wybierając się w dłuższą drogę, powinieneś być wypoczęty. W trasie rób regularne przerwy, najlepiej co dwie godziny. Dla własnego bezpieczeństwa zatrzymaj się na stacji benzynowej, w restauracji czy w miejscach obsługi podróżnych (MOP), które znajdują się poza koroną drogi. W ten sposób znajdziesz chwilę na rozprostowanie kości, w spokoju zjesz, a jeśli to konieczne, zdrzemniesz się przed dalszą drogą. Udane wakacje zaczynają się i kończą bezpieczną i komfortową podróżą. Warto o tym pamiętać.

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ?

Skontaktuj się z nami.

Ta strona używa plików cookies

Używamy plików cookies, aby zapewnić Ci jak najlepsze usługi, nieustannie się doskonalić i zapamiętać Twoje preferencje na przyszłe wizyty. Klikając przycisk "Akceptuj wszystko", zgadzasz się na użycie wszystkich plików cookies. Przyciskiem "Odrzuć nieobowiązkowe cookies" zgadzasz się na użycie tylko plików obowiązkowych. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o cookies i ustawieniach prywatności.